Rotenstein 2018
 

Program a účinkujúci

 
webDSC_9282-Edit.jpg
 

Množstvo účinkujúcich zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Poľska sa opäť po roku stretne, aby do bodky splnili všetky predstavy a sny o stredoveku. Na vodnom Zámku Holíč sa stratíte v rušnom trhovisku, v historickej kuchyni ochutnáte dobové špeciality, alebo narazíte na kaukliarov, šermiarov a duelantov v dobových táboroch. Bude len na Vás, či uveríte ich chvastavým rozprávaniam a necháte sa strhnúť do víru príbehov.

Celú atmosféru podčiarkuje rôznorodý dobový program, či už ide lukostreľbu, vojenský buhurt, workshopy stredovekého tanca alebo prednášky historikov s názornými ukážkami. Tento rok kladieme dôraz na rôznorodosť a s tým spojené novinky. Hlavnou témou Rotensteinu sú kone a preto sa môžete tešiť na veľkolepý turnaj na koňoch, ktorý bude lepší ako kedykoľvek predtým. Samozrejmosťou sú dobové atrakcie a bohatý detský program.

program-rotenstein-2018

Kompletný program

 

Dobový program

 

Viac ako 250 účinkujúcich zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Poľska sa opäť po roku stretne, aby do bodky splnili všetky predstavy a sny o stredoveku. Landsknechti, hopliti, rytieri, lukostrelci, kaukliari... Títo všetci žijú v našich dobových táboroch. Uvidíte ich aj v dobovom programe, či už pôjde o turnaj v lukostreľbe, vojenský buhurt alebo úžasnú konskú show. 

Tento rok sa festival koná na novom mieste na Zámku Holíč a to nám prináša nové možnosti. Preto sme pre vás pripravili aj novinky, ktoré vám postupne predstavíme.

 

Detský program

Deti boli, sú a vždy budú našou prioritou na festivale Rotenstein. Preto sme tento rok ešte obohatili detský program. Okrem maľovania na tvár, množstva kaukliarov, akrobatov na chodúľoch či hudobníkov sa môžete tešiť aj na detské divadielka s netradičnými rozprávkami, nácviky vojenských formácií pre minirytierov či poctivý šermiarsky výcvik ako v stredoveku. Deťom naozaj nebudú stačiť úsmevy.

Okrem programu na festivale nájdete aj početné detské atrakcie. Lukostreľba, kušostreľba, zážitková dráha, jazda na drevenom rytierskom koni, detská aréna s mäkčenými zbraňami, súťaž o roh jednorožca a mnohé iné atrakcie deti chytia a už nepustia.

dobove atrakcie rotenstein

Dobové atrakcie

Na našom festivale nájdete naozaj veľa dobových atrakcii. Počnúc klasikou, ako je lukostreľba či hod sekerou na terč, cez menej tradičnú jazdu na drevenom rytierskom koníkovi, streľbu kušou na drevený hrad, až po originálny drevený kolotoč.

Určite si nenechajte ujsť dobovú mučiareň, kde Vám náš kat zvaný Flajšhaker predvedie právo útrpné bezbolestným spôsobom. Viac o mučiarni tu.

stredoveke atrakcie rotenstein

Detská aréna

Každý z nás chcel byť rytierom alebo princeznou. Ako malí sme sa naháňali s palicami a bojovali o našu detskú česť s úhlavnými nepriateľmi (čiže najlepšími kamarátmi z ulice). Tieto časy sú pre mnohých z nás dávno preč, ale na tú radosť nikto z nás nezabudol. Presne preto sme zriadili detskú arénu s mäkkými "zbraňami", kde sa deti vybláznia naozaj do posledných síl.  

dobove atrakcie rotenstein

Program pre deti

Pri každom z predstavení na Rotensteine myslíme na detského diváka. Preto sa u nás deti zabavia nielen pri divadielkach, či vtipných artistoch na chodúľoch. Veríme že ich nadchne aj stredoveký šerm alebo vzrušujúci rytiersky turnaj na koni. A úplne najväčšiu radosť im určite spraví fotka so spoteným a šťastným víťazom rytierskeho turnaja. 

 

Rytieri na koňoch

Veľkoleposť rytierskeho turnaja na koňoch sme opäť posunuli o level vyššie. Na Rotensteine sa stretnú tí najlepší z najlepších a o divácku priazeň zabojujú v nelútostných rytierskych súbojoch.

 
webDSC_8577-Edit.jpg

Naša rytierska jazda

 

Na Zámku Holíč sa stretnú tí najslávnejší rytieri z celého okolia. Stretnú sa vo veľkom konskom turnaji, kde zabojujú nielen o priazeň dvorných dám. Rozmanité rytierske disciplíny nakoniec vystriedajú nebezpečné duely - nájazdy s dlhými drevenými lancami.

 
 
rytier+bertrand+rotenstein.jpg

BERTRAND DE BEZIÉ A KÔŇ JACK

Hoci pán Bertrand patrí k skúseným jazdcom, do tohtoročnej turnajovej sezóny si nechal priviesť nového tátoša. Uvidíme preto ako sa osvedčí. Jeho nádherný čierny destriér (vojenský kôň) z ďalekého Frízska však akiste zamieša karty v mnohých klaniach.

Keď budete počuť dunieť zem, pripravte sa na to, že prichádza pán Bertrand de Bezie a jeho mocný vraník Jack.

 
rytier+charles+rotenstein.jpg

VOJVODA KAROL LOTRINSKÝ A KÔŇ SOLO

Dvojica, ktorá obišla turnaje po celej Európe. Dvojica, ktorá nepozná kompromisy ani v jednej z turnajových disciplín. Dvojica, ktorá mladým pánom rytierom stále dokazuje, že nie je dôležitý vek, ale zozbierané skúsenosti.

Každopádne, vojvoda so svojím koňom Solom sú vždy ozdobou turnaja. Hlavne dámy nech sa tešia na vždy zdvorilého rytiera v prekrásnej výstroji.

 
rytier+hercog+rotenstein.jpg

VOJVODA HENRICH WITTELSBACH A KÔŇ LUCAS

Henrich Wittelsbach je majiteľom divokého tátoša Lucifera, ktorý mu neraz vystrojí parádu, pobaviac tak celú turnajovú spoločnosť. O to s väčším nasadením sa však táto dvojica vrhá do víru mečov a kyjov v dobre známom melee.

Nie je tiež tajomstvom, že vojvoda Henrich veľmi rád vyzýva do tjostov svojho učiteľa Karola Lotrinského, snažiac sa dokázať, že ho v turnajovom umení už prerástol.

 

RYTIER IOANUS DE SANCT IACOBI A KÔŇ DIEGO

Rytier Ivan, je známy v svete urodzených mužov ako znamenitý hostiteľ, vynikajúci cestovateľ a znalec lukostreľby. Podnikol niekoľko odvážnych ciest na ďaleký východ, kde sa podľa jeho slov zúčastnil znamenitých konských lukostreleckých turnajov s Osmanmi.

Pán Ivanus, v minulých rokoch na viacerých turnajoch preukázal, že so svojím nádherným tátošom dokáže vyhrať hocktorú disciplínu.

 

PÁN Z GOCNOGU A KÔŇ RUDIGER

Pán z Gocnogu je síce nováčikom v turnajovom svete a jeho nový kôň Rudiger ešte potrebuje nazbierať zopár skúsenosti, no v minuloročných turnajoch v kráľovských mestách Viedeň a Linz dokázal, že vie aj starých harcovníkov riadne potrápiť.

Pán z Gocnogu je veľkým znalcom koní a jeho stajne sú vyhlásené v širokom okolí preto netreba pochybovať, že turnajové úspechy na seba nenechajú dlho čakať.

 

RYTIER ANDRÉ JALBÉR A KOBYLA MALTEA

Mladý vekom avšak skúsenosťami podkutý rytier André zakaždým získa srdcia na tribúnach. Svojim jemným vzhľadom a úžasnými výkonmi si akiste túto pozornosť zaslúži. Výcvikom prešiel u znamenitého rytiera Ivanusa de Sanct Iacobi, avšak v tomto roku pod sedlo berie celkom novú paripu, od ktorej si sľubuje ešte väčšie úspechy.

Uvidíme ako sa tento ambiciózny pán popasuje v nekompromisnej konkurencii skúsenejších šľachticov.

Máte svojho obľúbenca? Napíšte nám do komentárov a podporte tak svojho favorita!