Kruté radosti Rotensteinu

Prenesme sa spolu na chvíľu do stredoveku. 

Nachádzame sa v 15. storočí a prechádzame sa po panstve vodného hradu Wyvar, v súčastnosti známom ako Zámok Holíč. Pozorujeme život obyčajných ľudí stredoveku a užívame si dobovú atmosféru. Keď tu zrazu sa nám do cesty postaví temná postava so sekerou v ruke. Práve sme stretli majstra kata s jeho strach naháňajúcou mučiarňou. Nie, nemusíte sa obávať. Ak máte čisté svedomie, neublíži vám.

Že si to neviete predstaviť? Ani nemusíte. Na Rotensteine si mučiareň naživo skúsite. Rýchlo zistíte, že derešu sa žiadna moderná masáž nevyrovná. Máte problémy s výchovou detí? Krátkodobý pobyt v klietke hanby napraví nejedny mravy vašich malých ratolestí. A nakoniec, môže byť väčšieho pôžitku, ako zavrieť záletného frajera do klády, či umlčať klebetnú susedu nasadením mučivej železnej masky?

 

Pani učiteľka v kláde?

Sen každého poctivého žiaka s nadšením pre históriu. 😇

 

Vskutku bolestivé riešenia bežných problémov, že? Hoci sa nám dnes zdajú hrozné a neľudské, ich používanie bolo v stredoveku bežné. S našim majstrom katom môžete krátkodobo zažiť radosť s právom útrpným. A ako hovorí náš dvorný šašo, je to radosť iná. Je to drsný stredovek na festivale Rotenstein!

 

Problémy s výchovou detí?

Zverte nám ich do rúk a využite expertné stredoveké výchovné metódy. Náš kat si s nimi veľmi rýchlo poradí. 

Garantujeme dlhotrvajúci výchovný účinok. 😈

 

Pri výrobe mučiacich nástrojov sme museli zapátrať v stredovekých manuskriptoch. Aj nám už niekedy z tých obrázkov tuhla krv. No pre návštevníkov festivalu sme vybrali tie najlepšie fajnšmekroviny. A čo je super, naozaj všetky si budete môcť vyskúšať. Intenzitu necháme na vás. 😈

Nakoniec bol najväčší problém nájsť tohto správneho majstra kata. Po dlhom čase sme ho vypátrali. Trnavský kat zvaný Flajšhaker vás presvedčí, že naša voľba bola správna.

Vedeli ste?

Kat sa v stredovekých písomnostiach nazýval ako Carnifex. Nie je náhodou, že toto pomenovanie sa využívalo aj pre mäsiarov.

Ešte zaujímavejší je však nemecký názov Nachrichter. Ak sa trochu posnažíte, zistíte, že názov sa skladá z dvoch názvov NACH a RICHTER. Čiže ten po richtárovi, po hlavnom sudcovi v mestách. Kat bol skutočne dôležitá persóna stredovekého života.

Vedeli ste?

Málokto vie, že kati mali v mestách okrem práva útrpného na starosti aj odchyt túlavých psov a mačiek, či čistenie verejných toaliet.

V rozpise ich práce sa však nachádzalo neraz aj pikantnejšie prekvapenie a síce starostlivosť o takzvané Weishausy – Biele domy alebo rečou moderného človeka Nevestince.

Tak čo, tešíte sa na Flajšhakerovu mučiareň? My sa už nevieme dočkať, tešíme sa hlavne na poctivú masáž na dereši. Ak vás článok zaujal, dajte nám vedieť v komentároch. Za každé zdieľanie budeme radi. Tešíme sa na Vás 27. - 28. mája 2017 na Rytierskom festivale Rotenstein.

Matúš Koprda