Slovákom celkom vážne hrozí, že sa stanú len bábkami (v rukách hercov)!

Pred rokom sme stretli dvoch bláznov, ktorí nám tvrdili, že bábkové divadlo môže byť zábavné nie len pre deti ale aj pre nás starcov. Neverili sme. Ešteže sme si k tým ich rozprávkam sadli, inak by sme padli na riť. Majo a Bob z potulného teátra Dvor Zázrakov nás okamžite strhli do sveta kaukliarov, čarovných príbehov a divadla. Opantali si nás ako svoje bábky.  

Bolo rozhodnuté. Toto na Rotensteine musíme mať. A to v riadnom leháre. Postavíme preto malú scénu plnú „stredovekých“ divánov, pohovečiek a lavičiek. Do nich sa usalašíme, na kolená si vyhupsneme naše ratolesti a spoločne sa vydáme na cestu do starých rozprávok. Jasné, vieme, do romantiky chýba ešte kozub a praskajúce drevo. Nooo možno budúci rok.  Nie zas všetko naraz!

Nechajte sa s nami chytiť za nitky. Neobživnú tým len bábky, ale možno aj kus detstva vo vás.

 
babkove divadlo

Vedeli ste?

Bábkové divadlá boli mimoriadne obľúbenou zábavou aj v stredoveku. Zabávali sa nimi tak šľachtické dietky na bohatých dvoroch, ako aj chudobní usmrkanci na jarmočných zábavách. Tie vo veľkom obchádzali potulné divadlá.  Stredoveké iluminácie nám často ukazujú aj rôzne kulisy, ktoré boli pre divadielka špeciálne vytvorené.

Figúrky ťahané za strunky alebo šnúrky sa stali tiež základom viacerých stredovekých hier. Napríklad aj rytierskych šermovačiek.

 
 

Vedeli ste?

Bábkové divadlo má mimoriadne dlhú tradíciu. No a kde inde hľadať počiatky divadla ako v Grécku. Okrem známej drámy, komédie či frašky, bolo to práve v antickom Grécku, kde sa oživnuté bábky po prvý krát prešli po doskách divadielok. Samozrejme nehrali hry od Dobšinského. Hry výlučne pre bábkové divadlo však už v tejto dobe napísali naozajstní velikáni. Spomeňme tých naj. Herodotos a Xenophón. Spomeniete si na nich zo školských lavíc?

Na výrobu bábok sa v tomto období využívalo samozrejme drevo. Ďaleko viac však bola na bábky využívaná hlina a tak si museli terakotové bábky dávať ohromný pozor na svoje krehké ručičky a nožičky.

 

Mário a Bob sa už tešia na Rotenstein. Vlastne to považujú za svoju prvú veľkú premiéru s týmto projektom. A čo vy? Myslíte si, že bábkové divadlo má ešte v dnešnom modernom svete miesto? V tom prípade sa určite zastavte na našej Tržnici, kde predstavenia Dvoru Zázrakov určite nezmeškáte.