Veľké sťahovanie Rotensteinu, alebo ako arogancia moci zasiahla do festivalovej tradície

Poznáte ten pocit, keď dáte do niečoho naozaj všetko a ono to potom aj tak nevyjde? My áno. K našej práci to už tak nejak patrí. Ale to, čo sa nám stalo s festivalom Rotenstein naozaj nemá obdoby. Ešte doteraz krútime hlavami nad ľudskou hlúposťou a aroganciou moci, ktorá dostala na kolená náš Rotenstein a donútila nás k veľkému sťahovaniu. Čo sa teda stalo?

Choroba hradu Červený Kameň

Organizovanie historických akcií je často veľká makačka s malým dosahom. No v našom portfóliu je jedna akcia, na ktorú nedáme dopustiť a ktorú sa vždy snažíme vypilovať do posledného detailu. Áno, je to Rotenstein, veľký historický festival, ktorý ste až doteraz mohli každoročne zažiť na hrade Červený Kameň. Hrad, na ktorom počas Rotensteinu ožívala história a s ňou aj stredovekí remeselníci, kaukliari, lukostrelci. rytieri na koňoch, hradné panstvo a mnoho ďalších stredovekých postavičiek. A zároveň hrad, ktorý napriek svojej kráse a veľkoleposti trpel a stále trpí (možno až smrteľnou) chorobou.

Tou chorobou je despotický manažment zosobnený v osobe riaditeľa hradu Červený Kameň.

Príznaky a diagnostika

Posledné roky na Rotensteine sme sa cítili rovnako ako fotograf pri zachytávaní tohto momentu.

Posledné roky na Rotensteine sme sa cítili rovnako ako fotograf pri zachytávaní tohto momentu.

Choroba sa s hradom nesie už dlhšiu dobu. S jej príznakmi sme sa potýkali počas celého obdobia našej červenokamenskej spolupráce. Veď posúďte sami. Vedeli by ste si predstaviť spoluprácu s hradom, ktorého riaditeľ bezdôvodne častuje vás, vašich účinkujúcich a stánkárov najhrubšími nadávkami, za ktoré by sa nemuseli hanbiť štamgasti štvrtej cenovej?

Viete si predstaviť spoluprácu s riaditeľom, ktorý nerešpektuje ustanovenia vzájomne dohodnutých zmluvných podmienok? Riaditeľom, ktorý nie je schopný zapamätať si, čo bolo obsahom nájomnej zmluvy? Alebo si skúste predstaviť spoluprácu s riaditeľom hradu, ktorý vám zakáže na festival pozývať účinkujúcich z Maďarska a tým pádom odstaví návštevníkov Rotensteinu od možnosti zažiť vystúpenia tých najlepších jazdných lukostrelcov na svete, ktorí práve z Maďarska pochádzajú.

Liečba nebola úspešná

Skúsili ste si to predstaviť? Trochu silná káva, že? Vedeli sme, že je to problém, ale našu snahu sme nevzdávali a naša trpezlivosť bola naozaj veľká. Krôčik po krôčiku sme festival skvalitňovali a prinášali vám len to najlepšie, čo na “trhu” bolo. Napriek rozširujúcej sa chorobe sme makali na stále lepšom a lepšom festivalovom zážitku, až sa to nakoniec stalo. Riaditeľ rozhodol a náš Rotenstein sa otriasol v základoch. Festival Rotenstein na hrade Červený Kameň skončil. Prečo? Ako oficiálny dôvod stálo, že hrad Červený Kameň už kapacitne na festival Rotenstein nestačí. Skutočné dôvody si môžme len domýšľať, ale vyššie popísaná choroba nám veľa napovedá. Každopádne sme odrazu mali veľký problém.

Nová nádej

Vieme, že milujete históriu rovnako ako my. Aj kvôli vám sa jej nikdy nevzdáme a budeme sa za ňu biť, aj keď budú červené kamene padať. Rozhodnutie prišlo z čista jasna a my sme si uvedomili, že posledné čo chceme je to, aby ľudská hlúposť a arogancia moci zabili náš srdcový historický festival. Začali sme veľké sťahovanie. Vytipovali sme si 50 lokalít na Slovensku. Pri zužovaní výberu hralo rolu množstvo faktorov, od dostatku parkovacích miest, cez dostupnosť až po genius loci samotných priestorov. V neposlednom rade sme chceli lepší priestor, ako sme mali na Červenom Kameni. Lepší priestor pre vás. Priestor, ktorý Rotensteinu dáva možnosť rásť. Našli sme ho. Vodný zámok v Holíči.

Zámok Holíč

Vodná priekopa a zabudnutá krása zámku Holíč nás uchvátili. Skutočne nám dáva kopec nových možností.( zdroj foto )

Vodná priekopa a zabudnutá krása zámku Holíč nás uchvátili. Skutočne nám dáva kopec nových možností.(zdroj foto)

Vodný zámok Holíč má dlhú históriu tiahnucu sa až k stredovekému pohraničnému hradu Wywar. Pre niektorých možno neobjavená lokalita, ale počkajte. Padnete na zadok, tak, ako my. Rozsiahle priestory, do ktorých pritiahneme ešte viac koní. Nových zahraničných účinkujúcich. Blízkosť Mikulčíc, Uherského Hradišťa, či Kopčian dáva tušiť, že sa pozrieme na zúbky aj obdobiu Veľkej Moravy. A, dámy a páni, v Holíči si máte možnosť užiť funkčnú vodnú priekopu. Už teraz s ňou máme milión plánov. Navyše spolupráca s miestnym magistrátom je výborná. Skrátka Holíč je podľa nás priestor, v ktorom festival Rotenstein vyrastie do úplne iných rozmerov.

Kríza?

V živote každého projektu raz nastane kríza. Kríza, ktorá môže projekt položiť, pokiaľ sa jeho strojcovia vopred vzdajú. My však krízu vnímame ako príležitosť pre rast. Áno, Červený Kameň bol úžasnou časťou našej cesty. Ale vieme, že sme sa rozhodnutím presunúť festival do novej lokality posunuli nielen geograficky, ale hlavne kvalitou a možnosťami. Ak sa k tomu pripojí aj vaša podpora, budeme naozaj poctení.

Pripravujeme pre vás Rotenstein, ktorý bude iný ako tie doterajšie. Rotenstein na Vodnom zámku v Holíči.

Ak chcete podporiť našu prácu, zdieľajte ďalej tento text. Čím viac vás bude, tým lepšiu prácu pre vás dokážeme robiť. Dokážeme celému Slovensku, že chuť po poctivom stredoveku tu stále je a arogancia moci nám naše sny neukradne.

Matúš Koprda1 Comment