Parkovanie na Rotensteine alebo ako si užiť festival už v aute.

Tak parkovanie vašich tátošov pri festivalom zámku bude tento rok sranda. Miesta je viac ako dosť, o to sa naozaj nemusíte báť. Takisto ani ceny, parkovanie je zadarmo. No ako už iste viete, chceme aby ste na každom kroku cítili jedinečnú dobovú atmosféru. A tu dokonca ešte predtým, ako vystúpite zo svojich plechových koní.

Rytiersky turnaj v roku 1401 v nemeckom meste Schafhausen.

Parkovanie v stredoveku

Vedeli ste, že  problémy s infraštruktúrou, ubytovaním a parkovaním riešili počas turnajov a osláv už stredovekí organizátori?  Spomeňme aspoň zaujímavý rytiersky turnaj, ktorý sa v roku 1401 konal v nemeckom Schafhausen. Kvôli každoročným turnajom v tomto meste dokonca vybudovali samostatnú štvrť. Niečo ako výstavisko. Ani to však nezabránilo problémom s ustajnením koní.

Podľa záznamov sa v tomto roku turnaju zúčastnilo 300 rytierov na koni. Ku každému sa však rátal obslužný personál 4 ľudí na koňoch. Čiže v jednom týždni pribudlo v tomto mestečku 1500 koní. A to sa nerátali kupci kaukliari a ďalší, ktorých turnaj akiste prilákal. No čo vám povieme. Kydať hnoj by sa nám tu naozaj nechcelo. ☺

Ako to teda bude s parkovaním na Rotensteine? Z hľadania svojej stajne si však môžete spraviť celkom príjemný zážitok. Novinky z hradu vám prinášajú 4 spôsoby, ako si festival užiť ešte pred vstupom do areálu Zámku Holíč.

 

Parkovanie v meste – prvá voľba kávičkárov

Hoci miest na mestských parkoviskách nie je najviac, ak ste ranný typ určite nejaké chytíte. Pútnikov z ďaleka iste poteší, že v Holíči nikde na parkoviskách neplatíte a to dokonca ani počas pracovných dní. Podstatnejšie je, že ak si zvolíte túto možnosť parkovania, budete mať možnosť vychutnať si niektoré krásy mesta Holíč. Za nás určite odporúčame najmä kláštorný komplex kapucínov a keramickú manufaktúru Františka Lotrinského. V rannej atmosfére je to pecka. Sadnite si na kávičku (odporúčame napríklad tu) a jednoducho si to užite.  Ale nezúfajte ak svoju rannú vzpruhu nestihnete, perfektná káva sa bude podávať aj na festivale.

Parkovisko 1 – Cesta hrdinov

Ak ste trošku dobrodružnejší typ, vydajte sa k parkovisku jedna. Nebojte sa, zaparkujete len niekoľko krokov od zámku. Budete ho však autom musieť obísť. Naši paholci vás radi navedú a kde tu sa spoľahnete na naše značenie. Zástupy pútnikov vás privedú na zaručene správne miesto. Odmenou za malý hrdinský čin vám budú zaujímavé výhľady na zámok, krásna budova starej likérky, parkové aleje s vodnou priekopou.

 

Parkovisko 2 – Cestou k rybníku a k voňavej záhrade

Najväčšie a najvzdialenejšie parkovisko. Sledujte znovu cestu okolo starej likérky. Od parkoviska dva postúpite ešte kúsok ďalej okolo zámku. Ono sa to však oplatí. Privíta vás krásny zámocký rybník a nedávno znovuvybudovaná bylinná záhrada. Až z tohto miesta pochopíte celú krásu zámockého areálu. Parkovisko 1 a 2 nájdete tu:

 
 
 

Každopádne miesta na parkovanie je viac ako dosť. Cesty k parkoviskám budú dobre vyznačené a parkovanie bude koordinované tímom ľudí.

 

Zdieľané plechové kone

Otravujú vás večné zápchy, šoférovanie a veľké výdaje za pohonné hmoty? Ani sa vám nedivíme. Seno a kvalitný ovos dnes naozaj nie sú lacné. V tomto prípade vieme odporučiť len jediné. Využite služby zdieľaných plechových koní, ktoré poznáte aj pod menom hromadná doprava. Do Holíča sa ľahko dostanete vlakom a zo stanice Holíč nad Moravou vás odnaviguje táto prehľadná mapka. Počítali sme so všetkými variantmi príchodzích a do mapky sme vložili približné časy, za ktoré sa dostanete zo stanice až na Rotenstein.

 
 

Takže stačí už len prísť. Ak si cestovanie chcete zjednodušiť ešte viac, využite GPS kliknutím sem.

 
VEDELI STE?   V dobe počas ktorej sa konal turnaj, bývala väčšina mestských a okolitých hostincov plná. Zaujímavé je však, že ten ktorý hostinec alebo dom si zabrala konkrétna skupina rytierov a panošov, ktorí spoločne bojovali v turnaji ako tím. Domy a hostince preto často vyzdobovali svojimi vlajkami alebo farbami.

VEDELI STE?

V dobe počas ktorej sa konal turnaj, bývala väčšina mestských a okolitých hostincov plná. Zaujímavé je však, že ten ktorý hostinec alebo dom si zabrala konkrétna skupina rytierov a panošov, ktorí spoločne bojovali v turnaji ako tím. Domy a hostince preto často vyzdobovali svojimi vlajkami alebo farbami.

 

Ak vás Rotenstein zaujal, určite článok zdieľajte ďalej a hlavne 25 a 26. mája 2019 príďte na Zámok Holíč toto všetko zažiť na vlastnej koži. Tešíme sa na vás!